Vivaldi Tarayıcı'yı kısaca eski Opera tarayıcısından esinlenilerek oluşturulan ve modern bir arayüz ile bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği bütün özellikleri barındıran, tamamıyla kullanıcı odaklı yeni nesil bir web tarayıcısı olarak tanımlayabiliriz.

Vivaldi'nin bugün denediğiniz sürümü henüz teknik ön izleme sürümüdür. Yani henüz alfa, beta, RC ya da kararlı sürümler öncesi, tarayıcının neleri içerdiğini ve nasıl bir yöne doğru ilerleyeceğini gösteren bir tanıtım sürümüdür diyebiliriz. Fakat şunu da söyleyebiliriz ki, henüz bir teknik ön izleme sürümü olmasına karşın oldukça kararlı bir şekilde çalışmaktadır.

Şimdi isterseniz tarayıcının temel özelliklerine şöyle bir göz atalım...

Hızlı Komutlar

Hızlı Komutlar

Bu özellik diğer tarayıcılarda olmayan ve tamamen komut satırı ile tarayıcıyı yönetmenize yarayacak yeni nesil bir özellik. Hızlı Komutlar sayesinde açık sekmelere, tarayıcının tüm ayarlarına, yer imlerine, geçmişte ziyaret ettiğiniz sayfalara ve ilerleyen dönemlerde ise kişilerinize, notlarınıza ve hatta belki e-postalarınıza bile kolayca erişebileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey F2 tuşuna basmak ve yazmaya başlamak.

Yer İmleri

Yer İmleri

Yer imleri Vivaldi'de oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Vivaldi, eski Opera kullanıcılarının aşina olduğu geleneksel ağaç yapısında bir yer imleri yöneticisini ve bunun panelini kullanıcılarına sunmaktadır.

Bu sayede istediğiniz kadar özelleştirme yapabilir, kolayca yer imlerinize erişebilirsiniz. Ayrıca Firefox'ta ve eski Opera'da bulunan yer imlerinizi .html biçiminde bir dosyadan kolayca Vivaldi'ye aktarabilirsiniz.

Notlar

Notlar

Notlar eski Opera kullanıcılarının vazgeçemediği en önemli ve en pratik özelliklerinden bir tanesidir. Gezinirken web sayfalarındaki bilgileri kolayca notlara ekleyebilir ve daha sonra kolayca kullanabilirsiniz. Notlarınıza tarayıcınız yan panelini kullanarak (CTRL+H) bakabilirsiniz. Bu panelde yeni not ekleyebilir ve bunları gruplandırabilirsiniz. Notlar ayrıca web sayfası bağlantısını ve ekran görüntülerini de kaydedecek şekilde yapılandırıldı. Yani herhangi bir not üzerinden web sayfasını da açabilirsiniz veya o anki ekran görüntüsüne daha sonra tekrar bakabilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hızlı Erişim

Bütün tarayıcıların artık vazgeçilmezi olan Hızlı Erişim, geleneksel klasörleme yapısı ile karşımıza çıkıyor. İç içe istediğiniz kadar klasör ekleyebilirsiniz, bu klasörleri ana ekrana atayarak çok daha hızlı erişebilirsiniz. Vivaldi'nin kullanıcılarının işini kolaylaştıracak diğer bir özelliği ise; hızlı erişim klasörünüze yer imleri yöneticisi ile kolayca erişebiliyor olmanız. Çünkü hızlı erişim bir yer imi klasörü olarak dizayn edilmiş durumda. Bu şekilde hem gelecekteki fonksiyonelliği açısından çok daha kolay erişebilir olacak, hem de çok daha kolay yönetilebilir olacak. Hızlı erişimler şu an için web sayfalarının ön izlemelerini alarak çalışmakta. Elbette daha fazla ayar ve özelleştirme yolda...

Sayfa Uyumlu Tasarım

Sayfa Uyumlu Dizayn

Vivaldi'nin tasarımı tamamen gezilen sayfaya uyumlu olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Her sekme, bulunulan sayfanın renk temasına göre ayrı olarak renklendirilmektedir. Bu kullanıcıya tasarımsal anlamda çok daha hoş bir gezinim sağlayabilecek yeni nesil bir özelliktir. Kullanıcı bu ayarı kendine göre özelleştirerek isterse devre dışı da bırakabilmektedir(Ayarlar > Görünüm> Sekme ayarları > Renkli sekme).

Sekme Yönetimi

Sekme Yönetimi

Sekme yönetimi Vivaldi'de oldukça fonksiyonel ve şık bir şekilde ele alınmış bir özellik. Sekmeleri hem gruplamaya hem sekmelerin ön izlemesini görmeye olanak sağlayacak şekilde dizayn edilmiş durumda.

Sekme gruplama ekrandaki açık bulunan sekmeleri tek bir yerde toplayarak sekme dağınıkılığının önüne geçmenize yardımcı olacağı gibi, istediğiniz şekilde sekmeleri gruplandırmanıza yardımcı olacaktır. Yine ayrıca sekme ön izleme özelliği sayesinde grubu açmaksızın içerisindeki sekmelerin ön izlemelerini görebilir ve istediğiniz sekmeyi aktifleştirebilirsiniz.

Yerelleştirme

Yerelleştirme

Vivaldi tarayıcı ilk teknik ön izleme sürümü olmasına karşın 11 farklı dil seçeneği ile kullanıcılara sunulmaktadır. Türkçe de bu dillerden birisidir. Yine aynı zamanda tüm diller için kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla, en popüler web sitelerini hem yer imleri hem de hızlı erişim olarak varsayılan halde kurulmaktadır. Bu içerikler ilerleyen dönemlerde kullanıcı ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda yeniden şekillendirilebilecektir.

Özelleştirme

Özelleştirme

Vivaldi'nin en önemli özelliklerinden birisi hiç şüphesiz tam anlamıyla kullanıcı odaklı olması olacak. Bu anlamda özelleştirme en önem verilen konuların başında olacak. Şu an için bu anlamda sekmelerin pozisyonları ayarlama, yan panelin konumunu değiştirme, klavye kısayollarını özelleştirebilme, farklı sayfa şablonları kullanabilme, vb. bir takım özellikler içermektedir. Fakat bunlar henüz başlangıç ve gelecekte şüphesiz tarayıcının tamamına hükmedebileceğiniz tamamen kullanıcıya odaklı yepyeni bir tarayıcıya sahip olacaksınız...

ya sonra...

Yukarıda bahsettiğimiz özellikler tarayıcının temel özelliklerini oluşturan ve ön izleme sürümü ile kullanımınıza sunulan özelliklerdir. Elbette bunlar dışında tarayıcının farklı özellikleri de mevcut. Örneğin paneller, durum çubuğu, fare hareketleri, tek tuş kısayolları... Şüphesiz yan paneli kontrol ettiğinizde göreceğiniz e-posta paneli de kafanızda bir takım sorular oluşturacak. Henüz hazır olmamasına karşın ilerleyen sürümlerde güzel bir e-posta istemcisi ile karşılaşacağınızı da şimdiden söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Vivaldi Topluluğunun web tabanlı bir e-posta servisi bulunuyor. Senkronizasyon da gelecek sürümlerde göreceğimiz bir diğer özellik olacak, yer imlerinizi , notlarınızı, ayarlarınız ve diğer verilerinizi farklı cihazlar arasında kolayca senkronize edebileceksiniz...

Göreceğiniz üzere Vivaldi Tarayıcı bir kullanıcının isteyebileceği tüm özellikleri içerisinde bulunduran, tamamen modern bir görünüm ile en güncel web standartlarını destekleyen yeni nesil bir tarayıcıdır.

Umuyoruz ki sizler de beğeneceksiniz. Görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Görüşmek üzere...