Vivaldi sizlere bir işlemi gerçekleştirmek için birkaç farklı yol sunmaktadır. Sayfa içerisindeki herhangi bir bağlantıyı da arka planda açabilmek için aşağıdaki yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz.

  • Fare orta tuşu kullanma : Bağlantı üzerinde farenizin orta tuşuna basarak ilgili bağlantıyı arka plan sekmesi olarak açabilirsiniz.

  • CTRL tuşu kullanma: Bağlantı üzerinde CTRL tuşuna basılı tutarak bağlantıyı tıklamanız da sayfayı arka planda açacaktır.

  • Sağ klik menüsü kullanma: Bağlantı üzerinde farenizin sağ tuşu ile tıklayıp açılan menüdeki "Sayfayı arka planda aç (Open link in background tab)" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Birçok kullanıcı bu özelliğin Chrome, Firefox gibi tarayıcılarda olduğu gibi, sağ klik menüsünün ilk seçeneği olan "Yeni sekmede aç" menüsü şeklinde çalışmasını istese de Vivaldi'nin sunmakta olduğu seçenekler, kullanıcı açısından daha fazla çeşitlilik sunmaktadır. Fakat ilerleyen dönemlerdeki yapılacak özelleştirebilme seçenekleri ile bu menülerin dizilimlerinin değiştirilebileceği varsayılır ise bu özelliğin de istenildiği gibi değiştirilebileceğini söyleyebiliriz.